Fotomontaż cyfrowych zdjęć
Chcesz zadziwić swoich znajomych niesamowitymi fotografiami, które zapierają dech w piersiach lub stworzyć nierzeczywisty obraz, który ich rozbawi lub zszokuje? Może pragniesz poprawić zdjęcie z osobą tuszując niedoskonałości jej wyglądu? Takie możliwości oferują Ci programy komputerowe do obróbki zdjęć. Najbardziej zaawansowany i jednocześnie najpopularniejszy jest Adobe Photoshop. Za jego pomocą wyczarujesz na zdjęciu najdziwniejsze fantazje, które do niedawna były poza zasięgiem zwykłych ludzi. W poradzie przeczytasz:
Jak zmienić tło na zdjęciu?
W jaki sposób podmienić twarze u postaci na zdjęciach?
Jak wybielić zęby osobie na zdjęciu?
W jaki sposób powiększyć piersi w programie komputerowym?
Jak sprawdzić czy pasuje do Ciebie tatuaż?
Jak zmienić tło na zdjęciu?
Na jednym ze zdjęć wyglądasz znakomicie. Chciałbyś pokazywać tę fotografię znajomym z Internetu, jednak obraz psuje niezbyt atrakcyjne tło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić tło zdjęcia. W tym celu:
W programie Photoshop otwórz dwa zdjęcia, jedno bazowe z postacią, drugie z tłem.
Rysunek 1. Zdjęcia, które będą obrabiane. Tło z prawego zdjęcia widoczne będzie za osobą z lewej fotografii
Zminimalizuj zdjęcie z tłem (przejdziemy do niego później).
Z fotografii z postacią należy usunąć tło, pozostawiając tylko osobę na pierwszym planie. Kliknij z górnego menu Filtr/Wydziel (Filter/Extract) lub wciśnij klawisze AltCtrlX.
Otwarte zostanie okno Wydziel (Extract) w którym z lewej strony u góry wybierz narzędzie Edge Highlighter Tool (lub wciśnij przycisk B).
Widocznym na ekranie kółeczkiem obrysuj teraz kontur postaci. Grubość narzędzia do zaznaczania krawędzi możesz zmieniać wciskając klawisze []. Podczas zaznaczania połącz wszystkie krawędzie zdjęcia tak aby linia (w kolorze zielonym) zamykała obrysowany obiekty, w naszym przypadku postać. Jeśli osoba wystaje poza kadr zdjęcia w miejscach tym należy poprowadzić proste wzdłuż krawędzi zdjęcia. Jeśli „wewnątrz” postaci znajdują się miejsca gdzie prześwituje tło, np. między nogami i rękoma, również obrysuj te miejsca.
Jeśli podczas zaznaczania linia przebiegnie nie po Twojej myśli możesz cofnać ostatni krok wciskając przyciski CtrlZ.
Po zaznaczeniu obrysu wypełń postać narzędziem Wypełnienie (Fill Tool). Narzędzie przywołasz wybierając z lewej strony ikonę lub wciskając przycisk G.
Teraz kliknij postać, która we „wnętrzu” zaznaczenia podświetlenia zostanie na kolor niebieski. N
Następnie wciśnij przycisk OK. Wszystko poza tym zaznaczeniem zostanie usunięte ze zdjęcia.
Zmaksymalizuj teraz drugie zdjęcie z tłem i zaznacz cały obszar wciskając klawisze CtrlA. Wokół zdjęcia pojawi się przerywana, migoczącą linia.
Następnie wciśnij CtrlC aby skopiować zdjęcie. Możesz już zamknąć zdjęcie z tłem.
Przejdź teraz do zdjęcia z postacią i wklej do niego skopiowane tło wciskając klawisze CtrlV. Fotografia została wklejona, jednak zasłoniła postać ze zdjęcia pierwszego.
Nic nie szkodzi, musisz przeciągnąć warstwę z tłem pod warstwę z postacią. W tym celu kliknij warstwę tła w okienku warstw w prawej części ekranu Photoshopa (jeśli nie widzisz tego okienka wciśnij klawisz F7) i nie zwalniając przycisku myszy przeciągnij ją pod warstwę postaci.
Rysunek 2. Zamiana warstw, teraz na pierwszym planie wyświetlana jest postać, a nie tło i tak powinno być
Może się zdarzyć (tak jak w naszym przypadku), że skopiowane tło nie wypełni całej przestrzeni na zdjęciu. Wtedy w panelu warstw kliknij ikonę oczka widoczną po lewej strony warstwy z postacią. W ten sposób nie będzie wyświetlana postać na zdjęciu.
Ponownie w panelu warstw zaznacz teraz warstwę tła tak aby była ona podświetlona w panelu i z górnego menu wybierz Edycja/Swobodnie przekształć (Edit/Free transform) lub wciśnij CtrlT.
Wokół tła pojawi się obramowanie. Teraz chwytając zdjęcie lewym przyciskiem myszy wystarczy przesunąć je do lewej, górnej krawędzi zdjęcia i klikając prawy, dolny kwadracik rozsunąć tło na całą powierzchnię fotografii.
Kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy obrabiane zdjęcie, a następnie postaw ikonę oka przy warstwie z postacią w panelu warstw. W ten sposób postać pojawi się na pierwszym planie.
Zdjęcie w zasadzie jest już gotowe. W większości przypadków jednak nie jest ono idealne. Błędy widoczne są zazwyczaj na styku postaci i tła. Niektóre fragmenty poprzedniego tła przy postaci wchodzą na nowe tło lub odwrotnie, nowe tło nachodzi na postać. W przypadku gdy na postaci są przebitki nowego tła skorzystaj z narzędzia Pędzel historii (History Brush Tool) , które możesz przywołać także wciskając klawisz Y. Po określeniu wielkości pędzla przejedź nim po postaci w miejscach gdzie prześwituje tło.
Gdy fragment starego tła przesłania nowe skorzystaj z narzędzia Gumka (Eraser Tool) wybierając je z przybornika lub wciskając E. Wyłącz wyświetlanie tła w panelu warstw klikając ikonę oka przy tle tak aby znikło. Teraz za pomocą Gumki wytrzyj elementy które wystają poza postać. Po wykonaniu działań włącz wyświetlanie tła.
Na końcu zapisz zdjęcie na dysku twardym
Rysunek 3. Na naszym przykładowym zdjęciu ulica została podmieniona na niebo
W jaki sposób podmienić twarze u postaci na zdjęciach?
Wycinanie twarzy i wstawianie jej do innego ciała to znany komputerowy żart. Zapewnie nie raz chciałeś zrobić taki fotomontaż. Pomimo iż to działanie wydaje się skomplikowane, możesz łatwo zrobić je samemu. Wystarczy odpowiednie zdjęcie i program graficzny Photoshop.
Aby zamienić twarze na zdjęciu:
Otwórz w Photoshopie zdjęcie (lub zdjęcia jeśli chcesz wymieszać głowy z różnych fotografii).
Jeśli (tak jak w naszym przypadku) będziesz wycinać kilka twarzy z tego samego zdjęcia, utwórz jego kopię wybierając z górnego menu Obraz/Powiel (Image/Duplicate) i w oknie, które zostanie wyświetlone nadaj plikowi nową nazwę (program automatycznie dodaje do nazwy wyraz copy).
Przejdź do zdjęcia podstawowego i z przybornika wybierz Lasso (Lasso ToolI) lub wciśnij L.
Następnie trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy obrysuj twarz jednej z osób. Aby zrobić to dokładniej powiększ twarz klikając narzędzie Lupa (Zoom Tool) lub wciskając Z. Zaznaczając najedź na obszar większy niż zajmuje twarz, później usuniesz nadmiar skopiowanego obszaru.
Po zaznaczeniu twarzy skopiuj ją wciskając CtrlC i zaraz wklej ją do zdjęcia przyciskając CtrlV.
W panelu warstw utworzona zostanie nowa warstwa ze skopiowana twarzą. Zaznacz ją.
Teraz z przybornika wybierz Przesunięcie (Move Tool) - V, kliknij lewym przyciskiem myszy na skopiowanej twarzy i przesuń ją na osobę obok.
Z górnego menu wybierz Edycja/Swobodnie przekształć (Edit/Free transform) lub wciśnij CtrlT.
Umiejscawiając kursor poza prostokątem na jednym z jego rogów powinna zostać wyświetlona strzałka, która umożliwia obracanie skopiowanego fragmentu. Dodatkowo przesuwając kursorem przy wciśniętym lewy klawiszu myszy na kwadraciku znajdującym się na rogu zaznaczenia możesz powiększać lub zmniejszać obiekt. Dostosuj twarz do „nowej” głowy i ciała.
Rysunek 4. Twarz mężczyzny z lewej strony została skopiowana na głowę drugiego człowieka
Kliknij dwukrotnie zaznaczenie a zniknie ono.
Teraz usuń nadmiar skopiowanej twarzy. W tym celu skorzystaj z narzędzia Gumka (Eraser Tool) . W panelu warstw wyłącz wyświetlanie zdjęcia (na którym widoczni są obaj Panowie) poprzez klikniecie ikony oka. W oknie Photoshopa widoczna będzie tylko skopiowana twarz. Użyj Gumki określając jej rozmiar i stopień rozmycia (lepiej wybrać większe rozmycia, ponieważ usuwany materiał będzie płynniej przechodził na nowej twarzy). Co chwilę włączaj i wyłączaj w panelu warstw wyświetlenie całej fotografii, w ten sposób łatwiej usuniesz nadmiar twarzy.
Jeśli któryś z wklejanych obiektów różni się odcieniem lub barwą możesz je zrównoważyć korzystając z narzędzi Obraz/Dopasowanie/Auto poziomy (Image/Adjustments/Auto levels) CtrlShiftL i Obraz/Dopasowanie/Balans kolorów (Image/Adjustments/Color balance) CtrlB.
Obie postacie mają tę sama twarz, dlatego teraz ciału z lewej strony wstawimy twarz mężczyzny z prawej strony. W tym celu przejdź do duplikatu zdjęcia, które utworzyłeś wcześniej i powiększ twarz człowieka z prawej strony.
Następnie narzędziem Lasso zaznacz obszar do skopiowania i wciśnij kombinację klawiszy CtrlC, a następnie CtrlV.
Z przybornika wybierz narzędzie Przesunięcie (Move Tool) i przeciągnij zaznaczoną twarz na obrabiane wcześniej zdjęcie, na twarz mężczyzny z lewej strony.
Dostosuj twarz do głowy za pomocą narzędzia Swobodnie przekształć (Free transform) i usuń nadmiar twarzy narzędziem Gumka (Eraser Tool).
Na końcu zapisz zdjęcie wybierając Zapisz jako (Save As).
Rysunek 5. Po lewej stronie zdjęcie oryginalne, po prawej stronie z zamienionymi twarzami
Jak wybielić zęby osobie na zdjęciu?
Nie każdy z nas może pochwalić się mleczno-białymi zębami niczym gwiazdy z Hollywood. Co zrobić gdy chcesz przesłać swoje zdjęcie znajomej z Internetu, a na zębach zamiast bieli dominuje kolor żółty? Na szczęście istnieją programy graficzne, które łatwo uporają się z tym problemem. W tym celu:
Otwórz zdjęcie, na którym będziesz poprawiał wygląd zębów.
Za pomocą narzędzia Lupa (Zoom Tool) powiększ zęby.
Jeśli zęby mają dziury, mocne przebarwienia zretuszuj je za pomocą narzędzi Pędzel (Brush Tool) B i Stempel (Clone Stamp Tool) S.
Teraz z przybornika wybierz Lasso Wielokątne (Polygonal Lasso Tool) L i zaznacz dokładnie obszar zebów.
Kliknij Obrazek/Dopasowanie/Usuń kolor (Image/Adjustments/Desaturate) lub przyciśnij klawisze CtrlShiftU.
Następnie z górnego meny wybierz Obraz/Dopasowanie/Poziomy (Image/Adjustments/Levels) lub wciśnij CtrlL i w okienku funkcji przesuń białym suwakiem na wykresie w lewo tak długo, aż zęby będą miały zadowalającą biel.
Rysunek 6. Zmiana poziomu w okienku Poziomy (Levels)
Na końcu zapisz zmienione zdjęcie na dysku twardym.
Rysunek 7. Z lewej strony widoczne zdjęcie osoby z żółtymi zębami, na fotografii po prawej stronie widać zęby po przeprowadzonej operacji komputerowego ich wybielania
W jaki sposób powiększyć piersi w programie komputerowym?
Chcesz zobaczyć jakbyś wyglądała z większymi piersiami? Photoshop Ci to umożliwi. W parę minut wykonasz efektowny fotomontaż. W tym celu:
Otwórz w Photoshopie zdjęcie.
Powiększ obszar zdjęcia, który będzie podlegał obróbce.
W przyborniku kliknij prawym przyciskiem myszy narzędzie Zaznaczenie Prostokątne (Rectangular Marquee Tool) z menu, które zostanie wyświetlone wybierz Zaznaczenie Eliptyczne (Elliptical Marquee Tool) .
Zaznacz jedną z piersi i kliknij z górnego menu Edycja/Przekształć/Wypaczenie (Edit/Transform/Warp).
W zaznaczonym obszarze wyświetlona zostanie kratownica. Teraz chwytając lewym przyciskiem myszy miejsca gdzie linie się przecinają, porozszerzaj pierś powiększając ją.
Rysunek 8. Pierś zmieniona za pomocą narzędzia Wypaczenie
Następnie wybierz dowolne narzędzie z przybornika, a wyświetlony zostanie komunikat, w którym zaakceptuj wykonane zmiany. Zaznaczenie nadal jest aktywne.
Z górnego menu wybierz Filtr/Zniekształć/Szeryzacja (Filter/Distort/Spherize) i nadaj zniekształconemu obszarowi kulistość, zmieniając parametry poprzez przesuniecie suwaka.
Po wciśnięciu przycisku OK powtórz działania dla drugiej piersi.
Gdy oba obiekty zostały odpowiednio ukształtowane, należy teraz wyretuszować zdjęcie za pomocą narzędzi Pędzel (Brush Tool) i Stempel (Clone Stamp Tool).
Po dokonaniu poprawek zapisz zdjęcie wybierając Zapisz jako (Save As).
Rysunek
9. Z lewej strony zdjęcie przed fotomontażem, po prawej stronie po
powiększeniu piersi
Jak sprawdzić czy pasuje do Ciebie tatuaż?
Nie musisz narażać się na ból aby zobaczyć jak tatuaż wyglądałby na Twoim ramieniu. Wykonując fotomontaż przekonasz się czy warto wykonać rysunek na swoim ciele. W tym celu:
Otwórz swoje zdjęcie, a także wzór tatuażu w programie Photoshop. Najlepiej aby rysunek tatuażu składał się z dwóch kolorów czarnego wzoru i białego tła.
Rysunek 10. Zdjęcie osoby, której wstawimy wzór tatuażu widoczny z prawej strony
W pierwszej kolejności wytnij tatuaż z tła poprzez kliknięcie obrazka ze wzorem tak aby był aktywny i wybranie z górnego menu Zaznacz/Zakres koloru (Select/Color Range).
Następnie w oknie funkcji przesuń widoczny tam suwak maksymalnie w prawą stronę, najedź kursorem na białe tło rysunku i wciśnij lewy klawisz myszy, a następnie przycisk OK. Obszar tła zostanie zaznaczony.
Teraz z górnego menu wybierz Zaznacz/Odwrotność (Select/Inverse) lub wciśnij klawisze CtrlShiftI.
Skopiuj zaznaczony wzór do pamięci wciskając kombinację klawiszy CtrlC.
Przejdź do zdjęcia z osobą i wciśnij klawisze CtrlV.
W zależności od rozmiaru wzoru tatuażu może być on za duży lub za mały w stosunku do ramienia osoby na której ma być zamieszczony rysunek. Dlatego nadaj mu odpowiednią wielkość korzystając z wcześniej omawianego narzędzia Swobodnie przekształć (Free transform). Aby nie zaburzyć proporcji wzoru zmniejszaj lub zwiększaj go myszką chwytając kwadrat na rogu zaznaczenia przy wciśniętym klawiszu Shift. Dodatkowo za pomocą tego narzędzia obróć tatuaż odpowiednio do ułożenia ręki na zdjęciu. W tym celu gdy najedziesz kursorem poza prostokąt na jednym z jego rogów powinna zostać wyświetlona strzałka, która kliknij i trzymając wciśnięty klawisz myszy wykonaj odpowiedni ruch. Aby przesunąć wzór w odpowiednie miejsce, z przybornika wybierz Przesunięcie (Move Tool).
Jeśli tatuaż wygląda nienaturalnie możesz dostosować go do warunków oświetlenia, takie jak obowiązują na zdjęciu z osobą. W tym celu przyciemnij tatuaż poleceniem Ściemnianie Liniowe (Linear Burn) w panelu warstw lub wciśnij klawisze AltShiftA.
Zmniejsz teraz intensywność tatuażu klikając w panelu warstw (wywoływane przyciskiem F7) opcję Krycie (Opacity) i przesuwając suwak w lewo do np. 65%.
Nie zapomnij na końcu zapisać fotomontażu.
Rysunek
11. Tatuaż został umieszczony w odpowiednim miejscu
Sprawdź się:
Czy odcień obiektów na zdjęciu możesz zrównoważyć korzystając z narzędzia Auto poziomy?
Narzędzie Swobodnie przekształć (Free transform) można uruchomić wciskając klawisze CtrlL.
Czy do zaznaczania obiektów nadaje się narzędzie Lasso Wielokątne (Polygonal Lasso Tool)?
Aby nie zaburzyć proporcji zmniejszanego lub zwiększanego obiektu, podczas ruchu myszką należy mieć wciśnięty klawisz Shift.
Czy do przesuwania obiektów najodpowiedniejsze jest narzędzie Pędzel historii (History Brush Tool)?
Odpowiedzi: 1. TAK, 2. NIE, 3. TAK, 4. TAK, 5. NIE